Ciasto z lodówkowych i zamrażalnikowych zapasów

   Z zamrażalnikowych zapasów wyjąć gomółkę kruchego ciasta i lekko rozmrozić albo zetrzeć na tarce, a jeśli nie mamy takich zapasów to zrobić je np z następujących składników :


Składniki na Kruche ciasto siostry Anieli
40 dkg maki pszennej
15 dkg margaryny
15 dkg cukru pudru
1 jajko
1 łyżka śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
 Wszystkie składniki włożyć do miski i zagnieść (ręcznie albo robotem kuchennym ). Wstawić na godzinę do lodówki. Potem wylepić nim foremkę i wsunąć do nagrzanego piekarnika (180 st. C). Piec do zrumienienia. Wystudzić.
Na upieczone ciasto skroić banany
Składniki na masę śmietanową (bez pieczenia) :
2 duże śmietany (18 % )
4 łyżki żelatyny
8 łyżek mleka
2 banany
kilkanaście zamrożonych truskawek
2-3 łyżki kakao
2 cukry wanilinowe
4 płaskie łyżki zwykłego cukru
  Żelatynę zalać zimnym mlekiem i odstawić do spęcznienia. Śmietany ubić z cukrami i podzielić na dwie części - do jednej z nich włożyć wymieszane z odrobiną gorącej wody kakao. Na upieczone ciasto wkroić banany. Zrobić z bloku technicznego i folii spożywczej kołnierz wokół tortownicy ( moja ma średnicę 25 cm) - aby zapobiec wylewaniu się masy na zewnątrz.
Podgrzać żelatynę - aż do rozpuszczenia się grudek - uważać aby się nie przypaliła i nie zagotowała. Wlać jej część do jednej ze śmietan ( białej), energicznie zamieszać i wrzucić zamrożone truskawki - i jeszcze energiczniej zamieszać bo ta śmietana uzyskuje stałą konsystencję bardzo szybko :o). Przełożyć łyżką do tortownicy, wierzch wygładzić. Resztę płynnej żelatyny wlać do drugiej śmietany ( ciemnej) i jak zacznie tężeć wyłożyć na poprzednią warstwę. Wstawić do lodówki.

Etykiety: