Chlebowy faworyt ? To ten

Wbiłam w ciasto paluszki i każdą kwaterę posypałam czym innym
 Składniki  *:
1/2 szklanki żytniego zaczynu
ok. 8 g drożdży ( świeżych)
200 g mąki pszennej typ 650
50 g mąki pszennej razowej (np Lubella)
50 g mąki żytniej 
1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka kminku
ok 3/4 szklanki ciepłej wody
1-2 łyżki oleju
szczypta cukru


       Do zaczynu, wsypać maleńką szczyptę cukru i  wkruszyć drożdże, odstawić na kilka minut w ciepłe miejsce. Wsypać mąki, dolać małą porcję wody, dodać kminek, sól i jeszcze dolać wody. Wyrobić niezbyt luźne ciasto (robotem kuchennym końcówki - haki). Odstawić na 15 minut i znowu wyrobić i 2-3 krotnie. Odstawić na godzinę lub dwie (powinno wyraźnie podwoić objętość). Znowu wyrobić i uformować kształt bochenka , włożyć do naczynia w którym będziemy piekli (u mnie naczynie żaroodporne szer. 20 cm - wysmarowane olejem i posypane otrębami i płatkami owsianymi). Zwilżyć dłonie w wodzie i lekko wygładzić nimi wierzch chleba i  posypać otrębami, płatkami owsianymi, makiem. Przykryć z naddatkiem reklamówką i ustawić ponownie w ciepłym miejscu.

       Po 3-4 godzinach kiedy chleb podwoi objętość, nagrzać piekarnik do 230 st. C i dopiero wtedy wstawić chleb na najniższy poziom i piec przez 15 minut w tej temperaturze, potem ją zmniejszyć do 210 st. C i dopiekać jeszcze przez 15-minut - do wyraźnego zbrązowienia skórki.

 Chleb wyjmujemy z piekarnika, "wystukujemy" z naczynia i chłodzimy na kratce do pieczenia
*   Przepis podstawowy na Chleb mieszany  na zaczynie pochodzi z książki Pani Małgorzaty Zielińskiej "Drożdżowe wypieki"str. 108.
            To jest idealna modyfikacja tego Niespiesznego chleba
 

Etykiety: